Bio

Pocházím z Police nad Metují a na klavír hraji od doby, kam až má paměť sahá, v ZUŠ potom od 6ti let. Po čtyřletém gymnáziu jsem absolvovala studium klavíru na Pražské konzervatoři a bakalářské studium hudební vědy na FFUK v Praze.
Asi i touto kombinací a novým životním stylem ve velkoměstě jsem si uhnala první zánět šlach. Absolvovala jsem lékařské prohlídky, fyzioterapeutická kolečka, ale nic z toho nevydrželo dlouho a problémy s rukama se vracely. Došlo to tak daleko, že jsem studium na vysněné konzervatoři musela přerušit a na rok přestat hrát.
To byl moment, kdy jsem začala hledat příčinu svých problému a s tím i dlouhodobé řešení a zkusila jsem JÓGU. Účinky jsem cítila už po prvních hodinách – napřímila jsem se při chůzi, lépe spala, začala jsem vnímat, že dýchám a kdy nedýchám. Zpevnil se mi střed těla, začal se mi otevírat hrudník a poprvé v životě jsem ucítila své mezilopatkové svaly.
S těmito novými poznatky jsem pak usedla ke klavíru a fungovalo to. Moje hudba dýchala, tělo netrpělo, chodidla se opírala pevně o zem a moje předloktí se neozvalo ani u Rachmaninova.
Po konzervatoři jsem ve studiu klavíru pokračovala v magisterském studiu na katedře hudební výchovy na Pedagogické fakultě UK v Praze a v rámci Erasmu i semestr na Escola Superior de Música de Lisboa.
Józe jsem se věnovala stále víc a tím, že jsem cítila její účinky na sobě, chtěla jsem to sdílet i s ostatními, a tak přišel nápad na lektorský výcvik. Odjela jsem na měsíc do indické Dharamsaly a s výhledem do vysokohorského údolí se učila, cvičila a meditovala (Bhagsu Yoga Institute: 200h Yoga Alliance certification). Další lektorský kurz (180h) akreditovaný MŠMT jsem pak absolvovala ještě v Praze.
Nápad specializovat se na jógu pro hudebníky v rámci doktorského studia na PedF UK pak vykrystalizoval z touhy spojit dvě oblasti života, které mi jsou nejbližší a zároveň dělat něco smysluplného – nabídnout kolegům hudebníkům možnost řešit jejich problémy u hraní touto komplexní metodou. A co víc, dosáhnout vhodnou osvětou a prevencí třeba i toho, že už se hudebníci kvůli bolesti a trémě nebudou muset vzdávat svého velkého snu.
V rámci doktorského studia, kde je mou školitelkou doc. MgA. Jana Palkovská, jsem absolvovala zahraniční stáž v Lisabonu u lektora jógy specializujícího se hudebníky Luíse Matiase Marquese.
Výzkum významu jógy jako prevence a řešení zdravotních problémů studentů klavírní hry jsem realizovala od listopadu 2022 do února 2023 se skupinou studentů klavírní hry. Projekt byl v roce 2022 podpořen Grantovou agenturou Univerzity Karlovy.

Vedu individuální i skupinové lekce jógy pro hudebníky, pořádám workshopy a osvětové semináře pro interpretační kurzy a školy i v rámci šablon MŠMT.

Vedle těchto aktivit mě baví i rozhlasová práce, které se věnuji od roku 2017. V současnosti připravuji a uvádím pořad o filmové hudbě Klapka pro ČRo Vltava.